Babelka řezanovitá (Pistia stratiotes)


Jedná se o volně plovoucí vodní rostlinu s výběžky, které slouží k vegetativnímu rozmnožování. Je jednodomá s jednopohlavnými květy. Listy jsou jednoduché, téměř až zcela přisedlé, uspořádané do výrazné růžice. Čepele listů jsou obvejčité až lopatkovité, 2–15 cm dlouhé, světle zelené až sivozelené, na bázi tupé až zaokrouhlené, na špici uťaté, zaokrouhlené, někdy vykrojené, žilnatina je skoro souběžná. Květy jsou v květenstvích, ve ztlustlých klasech, někdy se tento typ květenství nazývá palice, která je více než do poloviny srostlá s toulcem, květenství je umístěno mezi listy. Květenství podepřeno nápadným listenem, který tvoří toulec, který je nazelenalý až bělavý, dole svinutý, na vnější straně je pýřitý. Naspodu palice je jeden přeslen samčích květů, při vrcholu je izolovaný samičí květ. Okvětí chybí. Tyčinky jsou 2. Gyneceum je složeno z 1 plodolistu, je monomerické, semeník je svrchní. Plody jsou dužnaté, jedná se o bobuli, která je zpočátku zelená, za zralosti pak světle hnědá. Babelka řezanovitá je dnes rozšířena v tropech až subtropech celého světa, ne všude je však původní.

Pistia stratiotes je nenáročná plovoucí rostlina, která přispívá k čistší vodě v akváriu či jezírkách. V podstatě, čím je voda znečištěnější, tím se jí daří více a dorůstá do větších rozměrů. Má raději stojící vodu než proud, tak lépe čerpá z vody živiny a hlavně dusík. Roste stejně dobře v měkké i v tvrdé vodě a optimální teplota je 22–30 °C. Při pěstování v jezírkách je třeba myslet na to, že není schopna přežít zimu.

Rozmnožuje se odnožemi. Na výhoncích se tvoří nové růžice. V akváriích dosahuje běžně menších rozměrů, ale v jezírkách či přírodě může mít růžice Pistia průměr i několik desítek centimetrů. Při dobrých podmínkách roste velmi rychle.