Rozlišování pohlaví u axolotlů: Jak rozpoznat samce od samic


Categories :

Axolotli (Ambystoma mexicanum) jsou oblíbenými chovanci v akváriích a teráriích. Pokud se zajímáte o chov axolotlů nebo jednoduše chcete lépe porozumět svému domácímu mazlíčkovi, je užitečné se naučit rozpoznávat rozdíly mezi samcem a samicí. I když rozlišování pohlaví není vždy snadné, existují určité znaky, které mohou naznačovat pohlaví vašeho axolotla.

Jak rozpoznat samce od samic

 

  1. Velikost: Samci axolotlů obvykle dosahují větší velikosti než samice. Samci mají delší tělo a větší hlavu. Pokud srovnáte axolotla s jinými jedinci ve vašem akváriu nebo porovnáte s dostupnými informacemi o velikosti axolotlů, můžete získat náznak pohlaví.
  2. Tvary těla: Pohlavní rozdíly se mohou projevovat také ve tvaru těla. Samci mají často širší a mohutnější ocas než samice. Samice mohou mít v oblasti břicha mírné zduření, které souvisí s vaječníky.
  3. Kloaka: Kloaka je společný otvor pro vyprazdňování a reprodukci u většiny obojživelníků. U samců axolotlů může kloaka vypadat mírně zvětšená nebo mít výraznější otvor. U samic je kloaka obvykle menší a méně výrazná.
  4. Hřeben: U některých druhů axolotlů mají samci v oblasti ocasu vyvinutý hřeben, který slouží k rozpoznání pohlaví. Samice obvykle nemají takový hřeben nebo je méně výrazný.

Je důležité poznamenat, že rozpoznání pohlaví u axolotlů může být náročné, zejména u mladých jedinců. Nejspolehlivějším způsobem, jak určit pohlaví, je provést genetický test. Pokud jste si jisti, že chcete zjistit pohlaví vašeho axolotla, poraďte se s veterinářem nebo odborníkem na axolotly, kteří vám mohou poskytnout další informace a možnosti pro určení pohlaví.