Založení akvária pro axolotla


Categories :
Prosím sdílejte na sociálních sítích

Založení akvária pro axolotla – moje zkušenost krok za krokem

Když jsem se rozhodl pořídit si axolotla, věděl jsem, že nejde jen o další rybičku do akvária. Axolotl je jedinečný obojživelník, který má specifické nároky – a právě správné založení akvária je klíčem k jeho zdraví a dlouhému životu. V tomto článku se s vámi podělím o mou osobní zkušenost, jak správně připravit akvárium pro axolotla, aby se cítil jako doma.

Výběr vhodného akvária

Začal jsem tím nejzákladnějším – velikostí nádrže. Pro jednoho axolotla je ideální objem alespoň 80 litrů, ale já jsem zvolil rovnou 120 litrů, protože jsem věděl, že časem přibude další. Axolotlové potřebují dostatek prostoru nejen na délku, ale i na dno, protože většinu času tráví právě tam.

Dno a dekorace

Mnoho lidí dává na dno štěrk, ale u axolotla je to velké riziko. Může ho omylem spolknout, což často končí neprůchodností střev. Já jsem zvolil jemný písek nebo úplně holé dno – to je nejbezpečnější. Přidal jsem několik keramických úkrytů, kořen a kameny s oblými hranami. Axolotli milují tmavá místa, kde se mohou schovat.

Filtrace a proud vody

Axolotl nesnáší silný proud, takže výběr filtru byl zásadní. Použil jsem vnitřní filtr s regulací výkonu a upravil směr výtoku, aby voda proudila velmi jemně. Filtrace je ale důležitá, protože axolotlové mají sklon k velkému znečištění vody – pravidelné testování hodnot jako amoniak, dusitany a pH je nutností.

Teplota vody

Tady nastal jeden z hlavních problémů – axolotl potřebuje chladnější vodu, ideálně mezi 16–20 °C. V létě teplota stoupá, a tak jsem pořídil malý akvarijní ventilátor, který pomáhá s ochlazením. Vyhnul jsem se přímému slunci a akvárium umístil do chladnější místnosti.

Cyklování nádrže

Než jsem do akvária umístil samotného axolotla, nechal jsem nádrž běžet minimálně 4 týdny bez živočichů. Pomohl jsem rozvoji bakterií přidáním trochu krmiva a bakteriálního startéru. Až když testy ukázaly nulový amoniak a dusitany, byl čas na stěhování.

Krmení a péče

Po nastěhování axolotla jsem začal s krmením žížalami, mraženými larvami komárů a občas granulemi pro masožravé obojživelníky. Důležitá je rozmanitost a krmení obden – překrmování může být nebezpečné.


Dnes, několik měsíců po založení akvária, mohu říct, že axolotl prospívá. Sleduji ho, jak si užívá klidnou vodu, ukrývá se pod kořeny a vyčkává na potravu. Založení správného prostředí nebylo úplně snadné, ale výsledek rozhodně stojí za to. Pokud plánujete chovat axolotla, věnujte založení nádrže maximální pozornost – je to základ jeho zdraví a pohody.


Prosím sdílejte na sociálních sítích